Jak poznać dobrego księgowego i jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe do prowadzenia twojej firmy

12 minut czytania

Spis treści

 1. Czym zajmuje się księgowy?
 2. Czym się kierować przy wyborze biura rachunkowego?
 3. Porównanie Biura rachunkowego a prowadzenie księgowości online
 4. Jakie biuro rachunkowe więc wybrać?

Czym zajmuje się księgowy?

“Dobra księgowa Mielec, więc jakie Biuro Rachunkowe wybrać…?”

Jedną z najważniejszych decyzji zakładając własną firmę jest konieczność monitorowania i rozliczania wyników finansowych firmy. Dlatego wybór  odpowiedniego księgowego, podczas zakładania działalności gospodarczej jest tak istotny. Dzięki możliwości skorzystania z usług Biura Rachunkowego możemy zaoszczędzić pieniądze zaraz na początku otwierania działalności gospodarczej, ponieważ jest to rozwiązanie dużo tańsze niż zatrudnienie pracownika na etat. Głównym zadaniem decydując się na umowę z Biurem Rachunkowym jest pomoc przedsiębiorstwom w sporządzaniu i analizowaniu dokumentów niezbędnym w prowadzeniu działalności gospodarczej. Podstawowe zadania Biura Rachunkowego to:

 • Prowadzenie ksiąg podatkowych – ksiąg rachunkowych, książki przychodów i rozchodów (KPiR), ewidencji, rejestrów w oparciu o odpowiednie dokumenty i dowody księgowe,
 • Analiza rzeczywistego stanu aktywów oraz pasywów firmy,
 • Zbieranie i przechowywanie zgromadzonych przez firmę dokumentów księgowych,
 • Prowadzenie obsługi kadrowo – płacowej, wiążącej się z wynagrodzeniami pracowników firmy,
 • Reprezentowanie przedsiębiorstw przed organami podatkowymi między innymi: ZUS, Urząd Skarbowy, GUS, PFRON, PUP, WUP
 • Rozliczanie niezbędnych podatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Jeśli chcesz zobaczyć więcej informacji na temat pracy księgowego zapraszamy do artykułu: https://poldax.pl/czym-zajmuje-sie-biuro-rachunkowe-ksiegowe/

Czym się kierować przy wyborze biura rachunkowego?

Dobre Biuro Rachunkowe może wyróżnić się odpowiednimi dokumentami i certyfikatami w tym posiadania licencji Ministerstwa Finansów, ale również może wyróżniać się nowoczesnym sposobem funkcjonowania i kontaktu z klientem. Kierując się wyborem odpowiedniej księgowej, która będzie obsługiwać Twoją firmę warto zwrócić uwagę na model współpracy. Między innymi czy konieczne jest odwiedzanie Biura Rachunkowego, czy możliwe jest przesłanie dokumentów za pośrednictwem poczty elektronicznej? Wybierając Biuro Rachunkowe warto się kierować maksymalnym ułatwieniem współpracy. W celu uniknięcia nieporozumień warto sprawdzić wiedzę, kompetencję i podejście do pracy interesującego Cię Biura Rachunkowego. Wiele Biur Rachunkowych na swoich stronach zamieszcza firmy jakie obsługują, również możesz się skontaktować z firmami w celu zapytania jak polega współpraca i czy są zadowoleni z obsługi i kontaktu z Biurem Rachunkowym.

Porównanie Biura rachunkowego a prowadzenie księgowości online

Podczas zakładania działalności gospodarczej wielu przedsiębiorców zastanawia się czy warto korzystać usług biura rachunkowego czy być może lepiej i taniej jest skorzystać z możliwości jaką daje księgowość online ( w tym banki).

Usługi księgowości elektronicznej zdaje się tańsza niż współpraca z biurem księgowym. Pokusa więc jest spora, ale czy na pewno dla nas lepsza?  Głównym czynnikiem kierującym przedsiębiorców to na pewno cena, jednak czy to powinno być głównym wyznacznikiem powierzenia naszych rozliczeń? Więc jakie są możliwości i ryzyka?

Do zalet wyboru księgowego online możemy wyróżnić:

 • Wszystkie dokumenty możemy przesłać przez internet,
 • Wszelkie rozliczenia podatkowe PIT i Vat rozliczane są elektronicznie,
 • Dostęp 24/7 do dokumentów firmowych
 • Jedna aplikacja do ewidencji środków trwałych, kadr czy gospodarki magazynowej

Niestety, ale prowadzenie księgowości online ma również wady między innymi:

 • Nauka od podstaw aplikacji wraz z jej funkcjami,
 • Rozliczenia publiczno-prawne musimy rozliczać w własnym zakresie,
 • Musimy posiadać minimalną wiedzę z zakresu podatków i różnych form prowadzenia ewidencji księgowej,
 • Częsty problem z bezpośrednim skontaktowaniem się z księgowym.
 • Prowadzenie księgowości online nie sprawdza się przy większych i średnich firmach. Większość aplikacji dedykowanych jest dla mikro przedsiębiorców.

Jaka więc jest różnica między korzystaniem z księgowości online a z Biurem rachunkowym? Korzyści:

 • Brak potrzeby nauki nowego systemu w tym aplikacji. Zauważalne jest, że coraz więcej biur rachunkowych korzysta z nowoczesnych rozwiązań usprawniających kontakt z klientem;
 • Pewność, że podatki zostały naliczone w sposób prawidłowy;
 • Nie musimy się zagłębiać w wiedzę o rozliczeniach publiczno – prawnych. Wszystkie nasze obowiązki przejmuje księgowy, który nas informuje o wysokości podatków.
 • Ułatwiony kontakt – Do Biura Rachunkowego z którego korzystamy możemy zadzwonić, napisać lub spotkać się w celu omówienia kluczowych kwestii związanych z naszym przedsiębiorstwem.

Kwestie poruszone w porównanie Biura rachunkowego a prowadzenie księgowości online pokazują nam różnice w wyborze odpowiedniego dla Nas Biura Rachunkowego. Na szczęście coraz więcej Biur Rachunkowych idzie wraz z postępem technologicznym w celu odpowiedniej współpracy. Dlatego zachęcamy Państwa do bezpośredniego kontaktu z Biurem Rachunkowym w Mielcu Poldax sp. z o.o. mającym siedzibę na ulicy Henryka Sienkiewicza 1, 39-300 Mielec.

Jakie biuro rachunkowe więc wybrać?

Głównym i najważniejszym aspektem w wyborze księgowej jest zaufanie. Zadania, przed którymi stoi Biuro Rachunkowe, wymaga od przedsiębiorcy pełnego zaufania do uczciwości i odpowiednich kwalifikacji pracujących dla niego księgowych. Dlatego podczas szukania odpowiedniego Biura Rachunkowego musisz stworzyć poważny research, który da ci pewność, że Twoja firma zostanie powierzona księgowej, która umożliwi Twojej firmie optymalny rozwój. Księgowi, muszą zagwarantować Tobie najwyższą jakość usług, gdyż w przypadku popełnienia przez nich błędów Twoja firma może ponieść za nie konsekwencje. Dlatego wybierając księgowego wybiera renomowaną firmę, która zagwarantuje Ci zaoszczędzić czas na śledzeniu ciągłych zmian w prawie podatkowym.

Masz jakieś pytania zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z Biurem Rachunkowym Poldax sp. z o.o. kontakt