Księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej na co zwrócić uwagękrok po kroku

6 minut czytania

Spis treści
1. Wstępne formalności w samodzielnym księgowaniu?
2. Obowiązki księgowe w jednoosobowej działalności gospodarczej?
3. Oprogramowanie księgowe?
4. Czy opłaca się samemu prowadzić księgowość w jednoosobowej działalności gospodarczej?

Coraz więcej osób decyduje się na założeniu działalności gospodarczej. Dla dużej liczby osób jest to szansa na rozwój kariery zawodowej, jak i również coraz większa liczba pracowników szczególności IT chce na podstawie własnej jednoosobowej działalności gospodarczej rozliczać się ze swoim przełożonym. Samodzielne księgowanie jest kuszące w szczególności z powodu możliwości zaoszczędzenia środków finansowych szczególnie na początku Twojej przygody z działalnością gospodarczą.

Wstępne formalności w samodzielnym księgowaniu?

Pierwszą czynnością przy zakładaniu działalności gospodarczej jest rejestracja w CEIDG-1, w formularzu znajdziemy dwa pola związane z prowadzeniem księgowości. Mianowicie musimy podać dane podmiotu prowadzącego księgowość wraz z adresem gdzie będą przechowywane dokumenty rachunkowe. Jeśli zamierzasz sam prowadzić księgowość, możesz pozostawić pozycje w formularzu puste lub wpisać dane twojej firmy. Jeśli na ten moment korzystasz z biura rachunkowego i chcesz sam prowadzić działalność gospodarczą, będziesz musiał zaktualizować dane w bazie CEIDG. Nie musisz się martwić o dodatkowe koszty ponieważ zmiany jak i aktualizacje w CEIDG są bezpłatne. 

Obowiązki księgowe w jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednym z kluczowych kwestii zakładając działalność gospodarczą jest wybór formy opodatkowania. Doradzamy poświęcić na analizowanie formy opodatkowania dużo czasu ponieważ jest to bardzo ważna kwestia, która będzie miała istotny wpływ na twoją działalność gospodarczą. Do wyboru mamy między innymi ryczałt ewidencjonowany, który obliguje cię do księgowania przychodów firmy, inną formą jest księga przychodów i rozchodów do ewidencjonowania sprzedaży i wydatków przedsiębiorstwa. Przedsiębiorcy rozliczający działalność na uproszczonych zasadach są zobowiązani między innymi do prowadzenia:

  • rejestrów VAT (Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT)
  • ewidencja środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (zakupy o wartości powyżej 3500 tys. zł)
  • ewidencja przebiegu pojazdu

Działalność gospodarcza również wiąże się z terminami obowiązkowymi o charakterze podatkowym, wraz z odpowiednim przechowywaniem dokumentacji księgowo-finansowej.

Oprogramowanie księgowe, fakturowanie elektroniczne?

Ograniczając ryzyko związane z prowadzeniem samodzielnie księgowości w firmie poświęć czas na wyszukanie odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia księgowości. Nawet jeśli jesteś sumienny i zaznajomiony z rachunkowością, może Ci się przytrafić niedopatrzenie lub jakiś błąd, co może skutkować stresem w najgorszym przypadku karą finansową. Dlatego koniecznie korzystaj z odpowiedniego oprogramowania, który zautomatyzuje procesy księgowe i zapewni Ci możliwość skupienia się wyłącznie nad rozwojem firmy.

Programy zapewniają Ci dostęp do dokumentów firmowych całodobowo, z poziomu programu możesz wykonać przelew, czy pobrać faktury do przelewów. Program prowadzi księgi i ewidencje automatycznie wyliczając kwoty podatków do zapłacenia wraz z generowaniem deklaracji podatkowych. Programy do księgowania również mają minusy pod względem korzystania z większej ilości możliwości poprzez zakup wersji premium oprogramowania. Wybierając program również będziesz musiał go skrupulatnie uzupełnić poprzez wprowadzenie niezbędnych informacji takich jak:

  • Informacje dotyczące działalności (NIP, REGON, adres, imię i nazwisko)
  • Wybrana forma opodatkowania i okres rozliczania podatków
  • O posiadanych pojazdach firmowych i środków trwałych
  • Rodzaj płaconego ZUS-u
  • Informacje dotyczące VAT-u i KPiR

W celu poprawnie działającego programu do księgowania uzupełnienie danych będzie istotną kwestią. 

Czy opłaca się samemu prowadzić księgowość w jednoosobowej
działalności gospodarczej?

Kiedy prowadzisz niewielką i niezbyt skomplikowaną działalność gospodarczą jednoosobową, księgowość dla ciebie nie powinna być zbyt trudna. Jednak zakładając działalność gospodarczą musisz zwrócić uwagę na dobór odpowiedniego oprogramowania księgowego, które musi zapewnić łatwe, wygodne i intuicyjne załatwianie wszystkich spraw księgowo-finansowych Twojej firmy.

Zwróć jednak uwagę, że przedsiębiorca musi zadbać o wiele istotnych spraw zakładając działalność gospodarczą, jeśli wolisz zdjąć z siebie ciężar odpowiedzialności za prawidłowe rozliczenia z urzędem skorzystaj z licencjonowanego biura rachunkowego Poldax znajdującego się w miejscowości Mielec.